آخرین خبرهاآخرین خبرها

مدیر بانکداری شرکتی بانک سامان:

هدف اصلی بانکداری شرکتی تسهیل و تسریع خدمات به مشتری است

.1397/5/20 شنبه

گذراندن دو رودیداد مهم نمایشگاه ایران‌هلث و اگروفود 2018 ما را بر آن داشت تا سراغ محمد فرخی‌پور برویم و درباره اما و اگرهای بانکداری شرکتی و اعطای تسهیلات به شرکت‌ها به گفتگو بنشینیم. گفتگوی ما با محمد فرخی‌پور، مدیر بانکداری شرکتی را بخوانید:

چرا شرکت‌ها به بانکدار شرکتی نیاز دارند؟
در بانکداری که در عرف جامعه معمول است، مشتریان به شعب مراجعه کرده و اولین کسی که با شرکت‌های کلان ارتباط برقرار می‌کرد و با او وارد مذاکره می‌شد، رئیس شعبه بود. بدیهی بود که رئیس شعبه نیازهای مشتری را شناسایی و درخواستش را بررسی می‌کرد. ‌با عنایت به حجم بالای کار شعبه و رسیدگی همزمان به درخواست‌های همه مشتریان اعم از خرد و کلان باعث می‌شد خدمتی که مدنظر مشتریان (اعم از خرد و کلان) است آن‌طور که بایدوشاید به او داده نشود.
از آنجایی که مشتری کلان نیازهای به نسبت متفاوتی دارد و البته این باتوجه‌به شرایط کسب‌وکار مشتریان کلان مربوط بوده و کاملاً طبیعی است، پس می‌بایست در نوع مذاکره با این دست از مشتریان به‌صورت متفاوتی عمل کرد.
نکته مهم این مشتریان فروش محصولات به‌صورت پکیج محصولات بانکی است که می‌بایست با توجه به مشتری کلان صورت پذیرد.
به‌طور مثال فرآیند اخذ تسهیلات بانکی در شعب به‌طورمعمول به این صورت اتفاق می‌افتاد:
اخذ مدارک توسط رئیس شعبه همراه با درخواست مشتری
- ارجاع به اعتبارات شعبه و ارسال برای اداره کارشناسی.
- با فرض کامل‌بودن مدارک، گزارش کارشناسی مالی از وضعیت مشتری تهیه و ارسال گزارش به شعبه مربوطه صورت می‌پذیرد.
-  در این حالت شعبه مصوبه‌ برای مشتری موردنظر می‌نوشت و در ارکان اعتباری بانک مطرح می‌شد. ازجمله اداره اعتبارات، کمیسیون اعتبارات و سایر ارکان و بعد از طی مراحل فوق ارسال برای رئیس شعبه و در نهایت اجرا در شعبه. مسئله بسیار مهم اینکه مشتری، هیچ‌ جای این پرونده حضور نداشت کار پیگیری را مسئولین محترم شعب انجام می‌دادند.
- نتیجه و بازخورد اینکه مشتری هیچ‌ جایی از پرونده حضور ندارد این است که ممکن است آن‌طور که خودش می‌خواهد خواسته‌اش پیش نرود. یا ممکن بود مصوبه‌ای بیاید که با همه نیازهای مشتری همراه نباشد.
جمله معروفی که همیشه شنیده‌ایم اینست که مشتری با رئیس شعبه جابجا می‌شود. دلیل این امر اینست که بعد از گذشت سالیان متمادی از تعامل مشتری کلان با شعبه دو طرف قلق همدیگر را می‌دانند و مشاهده می‌شود که مشتریان تمایل به ادامه همکاری با تیم قبلی را بیشتر دارند تا تیم جدید.
در بانکداری شرکتی هدف اصلی و فلسفه شکل‌گیری این بود که این فرایند کوتاه شده و بانکدار شرکت امکان حضور در همه مراحل را داشته باشد. بانک، بانکدار را مستقل از اجرا می‌بیند. بانکدار، مذاکره می‌کند و از سویی دیگر ارتباط مستمر با اجرا دارد. برای همین فرایندکوتاه‌تر می‌شود و مسئله دیگر اینکه بانک ریسک را مدیریت می‌کند. اطلاعات یکجا جمع می‌شوند، یک شرکت ممکن است تعدد داشته باشد، مثلاً چند شرکت زیرمجموعه داشته باشد وقتی این شرکت‌ها با زیرمجموعه‌های خودشان در بانکداری شرکتی باشند، انسجام درستی رخ خواهد داد.
 در بانک سامان چه فرایندی طی می‌شود تا یک شرکت بتواند با همکاری بانکداری شرکتی امور بانکی خود را انجام دهد؟
ببینید ما در بانک، شاخص‌های مختلفی برای پذیرفتن یک شرکت داریم. اولین و اصلی‌ترین شاخص فروش است. شرکتی که حدنصاب موردنظر را داشته باشد – طبق سیاست‌های بانک- می‌تواند در جمع مشتریان شرکتی بانک سامان قرار بگیرد. ما براساس بیزینس‌های مختلف، بانکدارهای متفاوتی داریم، 13 بانکدار در بانکداری شرکتی مشغول به کارند و دو دفتر بانکداری شرکتی در مشهد و اصفهان. براساس نوع بیزینس هر شرکت، بانکدار برایش درنظر گرفته می‌شود، غذا، دارو، نفت، پتروشیمی، کالاهای شیمیایی ... گاهی هم یک بانکدار با چند بیزینس کار می‌کند. دارو و غذا هدف اصلی بانک است ممکن است که در حال حاضر دو بانکدار در حوزه دارو فعالیت می‌کنند.
بانکدار وظیفه اصلی مذاکره را به عهده دارد و درخواست مشتری را از او می‌گیرد و براساس نیاز مشتری کار را پیش می‌برد. اعتبارسنجی و بررسی مدارک صورت می‌گیرد. از سویی در جریان وضعیت بانک است، او روابط کارگزاری بانک را می‌شناسد، می‌داند ما در چه حوزه‌هایی تسهیلات می‌دهیم. بر همین اساس شروع به کار می‌کند. مدارک را به واحد کارشناسی و اعتبارسنجی می‌دهد و این واحد به تحلیل وضعیت شرکت می‌پردازد. براساس شاخص‌های مختلف، کم‌ریسک و پررسیک‌بودن شرکت را بررسی می‌کند وقتی تحلیلش تمام شد اطلاعات را به بانکدار می‌دهد و بانکدار با مشتری رایزنی کرده و با او گفتگو می‌کند، براساس آن مصوبه‌ای آماده می‌کند. مصوبه در ارکان اعتباری بانک مطرح شده و نهایتاً اگر به تصویب رسید به مشتری ابلاغ می‌شود و اینجا فعالیت آغاز می‌شود در این مرحله اجرا آغاز می‌شود. ما به ازای هر بانکدار یک تیم متشکل از بانکدار، مدیرحساب و کارشناسان برای هر مشتری کلان فعالیت می‌کنند. بانکدار در همه بخش‌های پرونده حضور دارد و مدام با مشتری در تعامل است آن حلقه مفقوده که حضور مستمر مشتری بود با این نوع نگاه حل می‌شود. بانکدار به‌صورت مستمر با مشتری در تعامل است.
در مدیریت بانکداری شرکتی وضعیت هر بانکدار براساس چشم‌انداز سامان 1400 کاملاً مشخص است، اینکه چه فعالیتی می‌کند، چقدر ضمانت‌نامه می‌دهد و ... و در چه وضعیتی قرار دارد. به‌صورت روزانه هر فرد بررسی می‌شود.


 ما در بانکداری شرکتی بانک سامان چه خدماتی به مشتری ارائه می‌دهیم؟
ما با هر مشتری تفاهم‌نامه همکاری امضا می‌کنیم و توافق می‌کنیم در چه حوزه‌هایی شروع به کار کنیم. ما بسته متنوعی از خدمات اعم از خدمات مشاوره‌‌ای، ارزی، ریالی، الکترونیکی، اعتباری را به مشتری اعطا می‌کنیم.


 به‌تازگی بانک سامان در دو نمایشگاه ایران‌هلث و اگروفود شرکت کرده است، حضور نمایشگاهی را چطور ارزیابی می‌کنید و از نگاه شما نمایشگاه چه تأثیری در ایجاد روابط مؤثر دارد؟
من اولین تجربه نمایشگاهی‌ام را در خارج از ایران با حمایت بانک در آلمان در نمایشگاه بورس، بانک، بیمه داشتم و از آنجا تجربه‌های بسیار خوبی از نمایشگاه در سطح بین‌المللی به دست آوردم. اتفاق بسیار خوبی که در نمایشگاه رخ می‌دهد این است که شرکت‌های شاخص و در حوزه تخصصی در نمایشگاه حضور دارند و شما هیچ‌ جایی نمی‌توانید همه شرکت‌های یک حوزه را یکجا با هم ببینید. تصور کنید بخواهیم به همه این شرکت‌ها را به‌صورت جداگانه برویم و با آن‌ها رایزنی کنیم. با مدیرعامل این شرکت‌ها جلسه داشته باشیم. از نظر جغرافیایی چقدر دچار چالش می‌شویم. در نمایشگاه در یک فضای کوچک بالای 50 شرکت را بازدید می‌کنید و تجربه متفاوتی است. در محیط نمایشگاهی عملاً انگار در این شرکت‌ها راه می‌روید. معمولاً نمایشگاه‌ها چند چیز را دنبال می‌کنند، برندینگ خودشان برای مشتریان، ارتباط با بانک‌ها و ارتباط و رصد شرکت‌های رقیب.
از سویی هر بانکی باید یک تیم نمایشگاهی داشته باشد، اشخاص مورد وثوقی که بتوانند مذاکره کنند را شناسایی کند. این تیم باید بداند روی هر نمایشگاهی چه واکنشی باید داشته باشد. همچنین افرادی از بانکداری خرد نیز حضور داشته باشند تا بتوانند برای شرکت‌هایی که فروششان کمتر ازحد نصاب تایین شده توسط بانک است رایزنی کنند. ما نباید به مشتری‌ای که در دسته‌بندی مشتری کلان قرار نمی‌گیرد نه بگوییم، بلکه باید برای او برنامه‌ریزی داشته باشیم.


 بانکداری شرکتی بانک سامان چه تمایزی با دیگر بانک‌ها دارد؟
فرایند کار در بانکداری شرکتی بانک سامان متمایز از دیگر بانک‌هاست. سرعت کار در بانک سامان متفاوت از بانک‌های دیگر است. ما در سریع‌ترین زمان ممکن نیاز مشتری را مرتفع می‌کنیم.


 یک بانکدار شرکتی موفق باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟
او باید قوانین و راه‌های مذاکره را بداند، هوش هیجانی داشته باشد و بداند برای رشد و بهترشدن باید تلاش کند. من شاهد بوده‌ام، یک بانکدار قدرت مذاکره‌کنندگی بالایی نداشته اما امروز یکی از بانکداران موفق است.
 این با تجربه و در گفتگو و رایزنی با شرکت‌های بسیاری به وجود آمده است. این را هم می‌پذیریم افرادی هستند که بذات مذاکره را بلدند و آدم‌های توانمندی هستند؛ اما بااین‌حال باز معتقدم مذاکره مهارت است و می‌توان را یاد گرفت و در جهت بهبود آن تلاش کرد.

برچسب خبر: بانکداری شرکتی
آخرین خبرهاآخرین خبرها
رمز دوم ایستا غیرفعال می‌شود
اطلاعیه
راهنمای فعال‌سازی رمز دوم پویا در شعب بانک سامان
راهنمای دریافت غیر حضوری رمز دوم پویا در بانک سامان
رمزینه ابزار ضروری برای انتقال وجه و خرید اینترنتی
کنفرانس Iran Grain 2019 با حمایت بانک سامان برگزار شد
شماره 149 نشریه بانک سامان منتشر شد
دریافت تسهیلات آنلاین از بانک سامان
نسخه جدید موبایلت در دسترس قرار گرفت
شماره 148 نشریه بانک سامان منتشر شد
گزارشی از تازه‌ترین دستاوردهای شرکت پرداخت الکترونیک سامان
برندگان تابستان وین کارت مشخص شدند
معرفی خدمات بانک سامان در نمایشگاه صنعت ایران
نسخه جدید اپلیکیشن سامانیوم رونمایی شد
سپ در فهرست 20 شرکت برتر صنعت پرداخت در دنیا
افزایش سقف برداشت از خودپردازهای مرزی برای مشتریان بانک سامان
اعزام 6 دستگاه خودپرداز سیار به مرز مهران و شلمچه
افتتاح مدرسه بانک سامان در سرپل ذهاب
خدمات ویژه بانک سامان برای فعالان صنف خودرو
خدمات گروه مالی سامان برای فعالان صنعت شیرینی و شکلات ایران
نرخ حق‌الوکاله بانک سامان حداکثر 3 درصد تعیین شد
بانک سامان، باجه عظیمیه کرج را افتتاح کرد
نسخه جدید موبایلت عرضه شد
بانک سامان برگزیده جشنواره انتشارات روابط عمومی شد
شماره 146 نشریه بانک سامان منتشر شد
اطلاعیه
خدمات ویژه بانک سامان برای فعالان حوزه درمان
تامین مالی نیروگاه کورده مطابق با استانداردهای بین‌المللی
بانک سامان املاک مازاد خود را به مزایده می‌گذارد
اخذ ایزو 10002 برای رسیدگی به شکایات مشتریان توسط بانک سامان
برگزاری دوره‌های آموزش نت بانک شرکتی برای مدیران مالی شرکت‌ها
ظرفیت خزانه سکه بانک سامان افزایش یافت
اعضای سامانیوم تسهیلات کارت اعتباری می‌گیرند
راه حل جامع بانک سامان برای پرداخت یارها
نسخه وب اپلیکیشن موبایلت عرضه شد
نشست صمیمی گروه مالی سامان با اصحاب رسانه برگزار شد
جشنواره سورسامانی با جایزه‌های نقدی برگزار می‌شود
تصویب صورتهای مالی بانک سامان، با رای اکثریت سهامداران
شماره 145 نشریه بانک سامان منتشر شد
مجمع بانک سامان به 13 مرداد موکول شد
سامانه ثبت درخواست مرکز رزرو خدمات سامان راه اندازی شد
شعب بانک سامان در خوزستان، چهارشنبه تعطیل است
حضور فعال سامانتل در الکامپ 98
عرضه بیمه‌نامه مسافرتی در کلیه شعب بانک سامان
پرتال سهامداران بانک سامان رونمایی شد
نخستین برندگان سورسامانی مشخص شدند
امضای تفاهم نامه اعتباری بانک سامان و دانشگاه علوم پزشکی ایران
بانک سامان، سهامداران خود را به مجمع دعوت کرد
کارگزاری بانک سامان دوره‌های آموزش سرمایه گذاری برگزار می‌کند
برندگان بهاری وین کارت مشخص شدند
راهنمای فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف کارت در نت بانک سامان
کارت‌های ملی قدیمی منقضی شد
تسهیل خرید و فروش سهام با «خدمات بازار سرمایه» بانک سامان
اطلاعیه
سودآوری بانک سامان مبتنی بر استراتژی است
تسهیل خدمات بانکی برای مشتریان حقوقی با نت بانک شرکتی
در محل اقامت خود کد بورسی بگیرید
با کارت کارساز بانک سامان، از حساب بانک خرج کنید
شماره 144 نشریه بانک سامان منتشر شد
با پلنت «سریع شکست بخور، سریع‌تر پیروز شو»
عضو سامانیوم شوید و جایزه بگیرید
اطلاعیه بهینه سازی سامانه های نرم افزاری
هشدار درباره سوءاستفاده از حساب بانکی مشتریان
تغییر ساعت کاری شعب بانک سامان در استان کرمانشاه
بانک سامان میزبان فعالان صنعت غذا در آگروفود 2019
پلنت نخستین مرکز نوآوری صنعت بیمه افتتاح شد
تخفیف 2300 فروشگاه برای اعضای سامانیوم
حضور فعال بانک سامان در نمایشگاه Iran Health 2019
افزایش امنیت کاربران در نت بانک جدید سامان
اقدامات گروه مالی سامان در مسیر بانکداری سبز
خدمات بیمه تکمیلی سامان برای دارندگان دستگاه‌های کارتخوان
نسخه جدید موبایلت عرضه شد
کمپ تیم ملی یادگار بانک سامان برای ورزش المپیکی جودو
ارایه خدمات شارژ خودکار ایرانسل در شعب بانک سامان
تغییر ساعت کاری شعب بانک سامان در استان خوزستان
نت بانک جدید سامان رونمایی شد
برنامه سامانتل برای ارتقا کیفیت خدمات در بستر دیتاسنتر جدید
بانک سامان به کارکنان سازمان‌ها تسهیلات پرداخت می‌کند
شماره 143 نشریه بانک سامان منتشر شد
بانک سامان، محبوب ترین بانک ایران در سال 1397
بانک سامان املاک مازاد خود را به مزایده می‌گذارد
امکان ثبت آنلاین درخواست گواهی تمکن در سایت بانک سامان
اطلاعیه بهینه سازی سامانه های نرم افزاری
اعلام ساعت کاری بانک سامان در ماه رمضان
سایت سامانیوم رونمایی شد
راه‌اندازی سامانه آنلاین، دسترسی به تسهیلات مصرفی را آسان می‌کند
اطلاعیه بهینه سازی سامانه پیامکی
بانک سامان 1.200.000.000 تومان جایزه پرداخت می‌کند
تسهیل خدمات بانکی برای مشتریان حقوقی با نت بانک شرکتی
بانک سامان رتبه نخست در شاخص رضایتمندی مشتریان را کسب کرد
حمایت از هنر 800 ساله دارایی‌بافی توسط بانک سامان
ظرفیت صدور گواهی سپرده سکه طلا در بانک سامان افزایش یافت
تعداد کاربران سامانیوم به 26000 نفر رسید
نسخه جدید موبایلت برای iOS عرضه شد
ساعت کار جدید شعب بانک سامان اعلام شد
اطلاعیه
شماره نوروزی نشریه بانک سامان منتشر شد
ارزیابی میزان رضایت و اهمیت عوامل مؤثر بر اثربخشی آموزش‌های الکترونیکی از دیدگاه کارکنان
سپ جایگاه دوم تراکنش‌های موبایلی را تصاحب کرد
ساعت کاری شعب بانک سامان در ایام نوروز اعلام شد
قدیمی تر ▶◀ جدید تر
دسته بندی موضوعیدسته بندی موضوعی
شبکه‌های اجتماعیشبکه‌های اجتماعی

نزدیکترین شعب بانک سامان را روی نقشه بیابید

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بانک سامان است. © 1398